Co je to nábytek

Nábytek patří mezi hlavní funkční vybavení domácností, ale i komerčních prostor, jako jsou například prodejny či kanceláře. Dělí se na několik druhů podle jeho funkcí – nábytek úložný (skříňový), sedací, lehací, jídelní.

Úložné prostory a skříně si lidé pořizují zejména podle velikosti prostoru, kam je umísťují, dále pak podle množství věcí, které v nich potřebují uskladnit a v neposlední řadě podle designu. Nábytek má zásadní vliv na design celého bytu, proto bývá vybírán velmi pečlivě.

Mezi sedací nábytek patří sedačky do obývacího pokoje, interiérové i zahradní židle, lavice apod. Lehací nábytek jsou postele, válendy, lehátka. Vše také lze pořídit v interiérové i exteriérové variantě. Jídelní nábytek pak zahrnuje především stoly a jídelní sety, a to opět do interiéru i exteriéru; jídelní sety na zahradu nebo pod pergolu lze pořídit v mnoha provedeních materiálových i designových.

Nejčastějším materiálem pro výrobu nábytku je po staletí dřevo. K němu se přidávají další materiály, jako kov na otevírací madla, textil na čalounění, sklo na výplně. Existuje však i nábytek kovový, plastový nebo ratanový. Zahradní nábytek je samostatnou kapitolou v této oblasti, protože pro venkovní užívání je třeba použít odolnější materiály s kvalitní povrchovou úpravou.