MagazínFiltrace vody v bazénu

Filtrování vody v bazénu, je zcela nezbytné pro hygienicky nezávadnou vodu. Účelem filtračního systému je čistit bazénovou vodu od mechanických nečistot.

10.4.2017

Filtrování vody v bazénu, je zcela nezbytné pro hygienicky nezávadnou vodu. Účelem filtračního systému je čistit bazénovou vodu od mechanických nečistot.
 

Písková filtrace

Pískové filtrační systémy, patří v současné době k nejpoužívanějším. Princip spočívá v tom, že se bazénová voda proplachuje přes zařízení, ve kterém je navrstven písek, a ten zachytává nečistoty. Za tímto účelem se používá křemičitý písek s frakcí 0,37 – 1,2 mm. Písek lze nahradit také mikroporézním materiálem, který je sice dražší než písek, ale má lepší filtrační schopnosti.
 

Samonasávací písková filtrace

Jak už název napovídá, tento typ filtračního systému, dokáže sám nasávat vodu z bazénu. Pokud není filtrace samonasávací, musí být umístěná pod vodní hladinou, aby do ní tekla voda samospádem. Písková filtrace se hodí i pro větší bazény, navíc sama o sobě nevyžaduje zvláštní údržbu. Filtrace se skládá z čerpadla, které čerpá vodu do filtrační nádoby s pískem a přes písek je voda, skrz speciální mřížku, vtlačována zpět do bazénu.
 

Péče o náplň filtrace

Životnost náplně filtračního systému je časově omezená. A pro zachování její funkce je potřeba je po 2 letech vyměnit. Na základě vzestupu tlaku ve filtrační nádobě poznáme, že je filtr neboli písek zanesen a je potřeba jej změnou směru proudění vody propláchnout. Pokud proplach již nedostačuje, je potřeba písek ve filtračním zařízení vyměnit.
 

Filtrační funkce

Běžný provoz filtrace, čištění a údržba vody v bazénu, voda prochází filtračním materiálem a tím se zbavuje mechanických nečistot.
 
Proplach slouží k vyčištění filtračního materiálu pomocí zpětného chodu. Pak je bazén potřeba dopustit asi o 1m3 a zajistit odvod vody z ventilu, dle návodu.
 
Zafiltrování, dočištění filtračního média, voda proudí stejně jako při filtraci, ale je nutné zajistit odvod vody pryč z ventilu, dle návodu. Odpad představuje vyčerpání části nebo veškeré vody z bazénu, voda neprochází filtračním médiem, tuto funkci lze využít při vysávání bazénu. Recirkulace -  voda neprochází přes filtrační médium, „je možno tuto funkci využít při zavodňování systému filtrace, kdy ze systému vytlačíme případný vzduch. Zavřeno ventilem neprochází žádná voda, čerpadlo musí být vypnuté.