MagazínPříprava zahrady k přezimování

Zimní období je sice obdobím vegetačního klidu, ale je dobré vědět, jak pomoci rostlinám přečkat toto náročné období bez úhony. Jak pečovat o zahradu a rostliny na podzim, abyste se v příštím roce dočkali bohaté úrody?

29.9.2017
 
Zimní období je sice obdobím vegetačního klidu, ale je dobré vědět, jak pomoci rostlinám přečkat toto náročné období bez úhony. Jak pečovat o zahradu a rostliny na podzim, abyste se v příštím roce dočkali bohaté úrody?
 

Úklid na zahradě
 

Ač se to může zdát malicherné, úklid na zahradě je velmi důležitý, a to zejména úklid rostlinných zbytků. Zabráníte tím vzniku nežádoucích plevelnatých rostlin nebo plísním a rozmnožení škůdců. Pro tyto účely je nejvhodnější kompostér. Do kompostéru lze vložit zbytky shrabané trávy, spadané listí malé kousky dřevin, jakékoliv rostlinné zbytky i bio odpad z domácnosti. Kompostér je pro hezkou zahradu nezbytností.
 

Hnojení zahrady na podzim
 

Při hnojení zahrady je důležité respektovat vhodné termíny. Od jara do podzimu v období vegetačního klidu je vhodné hnojit vápníkem, fosforem, draslíkem a hořčíkem. Tyto prvky podporují dobré zásobení rostlin živinami v chladných měsících. Navíc celkově chrání vegetaci před působením nízkých teplot a vylepšují fyzikální vlastnosti zeminy.
 

Vhodné hnojivo
 

Slepičí trus je velmi vhodný pro hnojení záhonů se zeleninou. Pokud chcete využít trus od slepic je potřeba je rozředit vodou a nechat odležet. Lze jej však zakoupit jako granulát. K hnojení dřevin, jahodových záhonů a trvalek je vhodnější kompost. Opět se tedy hlásí ke slovu kompostér. Jehož objem lze naplno využít při podzimní údržbě zahrady, aby se na zimu opět začal postupně plnit.
 

Správné dávkování
 

Správně dávkované hnojivo je základem úspěchu. Zejména při hnojení platí, že kdo chce víc, nemá nic. Jestliže rostliny přehnojíme, mohou sice začít na jaře bujně růst, ale úroda může být velmi slabá a v horším případě je možné je vysokou dávkou hnojiva poškodit.
 

Způsob hnojení
 

Aby se hnojivo dostalo tam kam má, je potřeba vědět jak správně hnojit. Stromy je vhodné hnojit ve větší šíři, dále od kmene stromu, aby se živiny dostaly až ke kořenovému systému. Stejně tak při hnojení jahod vhodně hnojivo raději mezi řádky. Na velké plochy, třeba na trávníky, lze pro optimální dávkování hnojiva využít ruční rozmetadlo hnojiva. Je také lepší hnojit po dešti a ne v čase, kdy je zemina velmi suchá.