MagazínChci si pořídit bazén

U mnoha rodinných domů vidíme různé typy bazénů. Ať už jde o nadzemní, polozapuštěný nebo bazén zapuštěný. Lidé mají zkrátka o bazén na zahradě zájem. Současně se stoupající poptávkou reaguje trh rostoucí nabídkou. Ta je však pro mnohé nepřehlednou, a se v ní laik lehce ztratí.

7.4:2017
 
U mnoha rodinných domů vidíme různé typy bazénů. Ať už jde o nadzemní, polozapuštěný nebo bazén zapuštěný.  Lidé mají zkrátka o bazén na zahradě zájem. Současně se stoupající poptávkou reaguje trh rostoucí nabídkou. Ta je však pro mnohé nepřehlednou, a se v ní laik lehce ztratí.
 

Charakteristika zahradního bazénu

Bazén je umělá nádrž, která slouží k rekreaci či k plavání na zahradě. Základní dělení je na nadzemní a zapuštěné bazény, ty se samozřejmě liší objemem, technologií výroby, materiály, filtračním systémem a dezinfekční technologie. A při prvotní myšlence na pořízení bazénu je potřeba si předem ujasnit všechna naše očekávání a také informace, co vše je potřeba k vybudování bazénu.
 

Legislativní požadavky na zahradní bazény

Jestliže jsme se rozhodli pro pořízení vlastního bazénu, nevyhneme se plnění legislativních požadavků. Zákon 183/2006 Sb., §103, odst.1, písmeno d) hovoří o to, že je li bazén menší než 40m2 nevyžaduje stavební povolení ani ohlášení. Pokud je námi pořizovaný bazén větší, povolení se nevyhneme. Pak je potřeba prostudovat Vyhlášku č. 268/2006 Sb. o technických požadavcích stavby. Vyhlášku č. 135/2004 Sb. o hygienických požadavcích. S velikostí stavby rostou i legislativní požadavky.
 

Nadzemní bazény

Nadzemní bazény bývají většinou samonosné nebo s konstrukcí. Mohou být doplněny designovým obkladem. Bazény bývají vyložené PVC folií. Výhodou je snadná a rychlá montáž bez nutností stavebních úprav, snadná údržba (v případě poškození jdou s pomocí lepících sad opravit). Nevýhodou je, že bazén nelze umístit do země, kde by jej izolovala půda. Voda v bazénu je tímto vystavena výkyvům teplot a rychleji se znehodnocuje, což vede k vyšším nákladům na chemii.
 

Polozapuštěné a zapuštěné bazény

Tyto bazény lze instalovat v exteriérech i interiérech. Mohou být z laminátu, sklolaminátu, plastu, betonu, folie, ale i nerezu. Jejich výhody spočívají v jejich atraktivním vzhledu, vysokém uživatelském komfortu i možnosti atypických tvarů. Jejich nevýhodou je, že se nevyhneme stavebním úpravám, které vzhledem k náročnější stavbě, je dobré svěřit do rukou odborníkům.
 

Tip:

Pro zvýšení uživatelského komfortu je dobré bazény v exteriérech opatřit vhodným zastřešením. Zastřešení brání odparu vody, tepelným ztrátám, padání nečistot do bazénu a také ochrání uživatele od nadměrného slunečního záření.