MagazínJak obývat zimní zahradu celoročně

Aby mohla být zimní zahrada využívaná celoročně, je třeba v ní vytvořit dostatečně přívětivé klimatické podmínky. Ty zajistí především vhodná konstrukce, která umožní neustále měnit teplotu dle potřeby. Problém přichází především v zimních měsících. Jak na ně? 

Pokud je zahrada zcela integrovaná v obytném prostoru, je pravděpodobně její vytápění řešeno spolu s obytným prostorem. Jestliže je tak učiněno pouze částečně, musí se objekt také vytápět, aby nedošlo k narušení komfortu v domě. V případě, že je zahrada samostatně stojící, je třeba se rozhodnout, zda vytvoříme celoročně obyvatelné místo či sezónně. 

Celoroční zahrada

Pokud chceme zimní zahradu využívat po celý rok je potřeba při její stavbě instalovat vhodné vytápění, které dokáže udržet v prostoru stabilní teplotu. Pro tyto účely lze doporučit podlahové vytápění. To se instaluje nejlépe podél prosklených ploch. Při zvýšené vzdušné vlhkosti v objektu stoupající teplý vzduch z podlahového vytápění zabraňuje kondenzování páry na studeném skleněném plášti stavby.
 
Nabídka Hobbytec zimních zahrad
 

Výhody podlahového vytápění

Podlahové vytápění v zimní zahradě s sebou nese řadu výhod. Zejména proto, že je zapuštěno do podlahy a tak nevytváří žádnou bariéru. Často bývá opatřeno pochůznou mřížkou v různých designech. Navíc umožňuje pomocí ventilátoru regulovat prodění vzduchu. Ventilátor některých typů topení lze zapnout i samostatně, což významně napomáhá při výměně vzduchu v letní sezóně. Vše pak lze napojit na celkový regulační systém zimní zahrady, který spustí systém topení, vždy když je potřeba.

Doporučení na závěr

Pro rychlé získání tepla v zimní zahradě lze zvolit lokální vytápění pomocí krbových kamen, které prostor nejen prohřejí, ale i výrazně zútulní. Je však dobré pamatovat na to, že pokud máte rostliny v květináčích a jsou umístěny v blízkosti tepelných zdrojů, tak substrát v nádobách rychle vysychá, což rostlinám neprospívá.