Po vegetačním období nastává i pro skleník období vegetačního klidu. Skleník je potřeba uklidit, vyčistit a připravit na následující sezonu.
5.10.2017
Po vegetačním období nastává i pro skleník období vegetačního klidu. Skleník je potřeba uklidit, vyčistit a připravit na následující sezonu.
Úklid ve skleníku
Zbytky rostlin je potřeba ze skleníku odstranit. Není dobré nechávat tento úkon na jaro, protože tímto předcházíte vzniku plísní i rozšíření plevelnatých rostlin. V tomto čase je vhodné přistoupit i k opravám skleníku. Skleník může mít některé výplně prasklé. Ty je vhodné vyměnit. Jednoduchou cestu představuje výplň z polykarbonátu.
Moderní materiál
Dutinkový polykarbonát je výbornou volbou. Na rozdíl od skleněné výplně vykazuje vynikající mechanickou odolnost, pružnost a pevnost. Je odolný vůči UV záření a propouští velmi dobře sluneční záření. Jednotlivé komůrky velmi dobře transformují sluneční záření na tepelnou energii a na rozdíl od skla se s ním velmi dobře manipuluje.
Čištění skleníku
Ať už má skleník výplň konstrukce ze skla či polykarbonátu je potřeba je vždy vyčistit. Jen čistá výplň zajistí ideální propustnost světelných paprsků. Není potřeba používat chemické čističe. V případě polykarbonátových výplní je to zcela nežádoucí. Běžný saponát nebo voda se sodou a octem by měly stačit. Ocet navíc působí i jako dezinfekce.
Úprava půdy
Zeminu ve skleníku je potřeba důkladně prorýt. Není zapotřebí je následně uhrabávat. Je dobré ji nechat volně, aby dostatečně promrzla a tím se zbavila nežádoucích plevelnatých rostlin a škůdců. Optimální je zarýt do půdy hnůj. Ideální je koňský, ale pokud jej nemáte k dispozici, vystačíte si i s běžně dostupnými hnojivy. Je však potřebné je dávkovat dle doporučení.
Sněhová peřina
Když sníh pokryje zahradu, je na něj krásný pohled. Avšak jeho vysoká vrstva na skleníku z polykarbonátu, ale ani na skleníku ze skla neprospívá a může poškodit konstrukci i její výplně. Je potřeba sníh průběžně odstraňovat, aby nedošlo k poškození konstrukce v důsledku jejího přetížení.