MagazínJak vybrat postřikovač?

Na zahradě si rozhodně nevystačíte s konví, lopatkou či motykou. Důležitý je však také postřikovač. Jak jej vybrat?

13.4.2017
 
Na zahradě si rozhodně nevystačíte s konví, lopatkou či motykou. Důležitý je však také postřikovač. Jak jej vybrat? 
 

Proč postřikovač?

Postřikovač vám pomůže s nanášením hnojiv, ochranných prostředků, ale i pro hubení škůdců a nejrůznějších chorob, které vaše rostliny mohou čas od času postihnout. Silný roztok můžete vyzkoušet aplikovat konví, ale silný proud vody okamžitě z rostlin zteče. Stačí si vybrat jen správný postřikovač. 
 

Jak na výběr? 

Důležitým parametrem je jeho velikost. Do interiéru a na balkon vám postačí pouze malé nádoby s objemem do dvou litrů. Na zahradu potřebujete alespoň pětilitrový objem. Čím větší pozemek či sad máte, tím je lepší postřikovač větší. Můžete si vybrat postřikovače opatřené popruhy na záda nebo tažné postřikovače. Důležité je vybrat také správný tlak. Poloprofesionální zařízení jsou poháněna akumulátorem nebo jednoduchý dvoutaktní motor. 
 

Trysky

Nejdůležitější částí postřikovače jsou trysky. Mají největší vliv na přesnost aplikace vody či roztoku. Pokud má postřikovač regulovatelnou trysku, umožní vám to nastavení do lepších pozic. Můžete si vybrat různé typy podle tlaku, průtoku, typu postřiku i povětrnostních podmínek. Trysky se dělí na štěrbinové, vířivé, kuželovité, nárazové. 
 

Typ čerpadla a doplňky

Důležitým parametrem u postřikovačů je typ čerpadla. Zpravidla se dělí na pístové nebo membránové. Pístové se dávají do ručních postřikovačů. Membránové čerpadlo je vhodné při postřiku hustějších kapalin nebo špatně rozpustných látek. Pístové systémy se hodí pouze na dobře rozpustné látky, jinak hrozí jejich ucpání. Vybrat si můžete také celou řadu doplňků jako jsou nastavitelné trubky nebo hadice, které se vám budou hodit ve špatně dostupném terénu.