MagazínAby nebylo cestování se zvířetem trápení

Cestování se zvířetem se často stává noční můrou. Bezpečnost i pohodlí našeho čtyřnohého miláčka často podceňujeme a nevěnujeme mu dostatečnou pozornost. Přitom stáčí málo a může se stát neštěstí. Je nutné tomuto předcházet. Ideálním řešením je přepravní box.

Cestování se zvířetem se často stává noční můrou. Bezpečnost i pohodlí našeho čtyřnohého miláčka často podceňujeme a nevěnujeme mu dostatečnou pozornost. Přitom stáčí málo a může se stát neštěstí. Je nutné tomuto předcházet. Ideálním řešením je přepravní box.
 
Správný chovatel, ať má či nemá velkou zahradu s prostorným kotcem i výběhem pro psa je připraven na to, že čas od času musí se svým psem cestovat. Někdo si s cestováním zvířete nedělá starosti a tak pes sedí na předním sedadle nebo je volně v zadním úložném prostoru „kombíku“. Až do prvního neštěstí. Nepřipoutaný pes může zapříčinit svým nepředvídatelným chováním neštěstí. A tomu je dobré předejít pořízením přepravního boxu.
 

Bezpečnost
 

Nejen bezpečnost zvířete, ale samozřejmě všech účastníků provozu je nutná a i ten nejlépe vychovaný pes může být příčinou autonehody. Pohodlnou a bezpečnou jízdu psovi i jeho majiteli zajistí transportní box. Je však potřeba vybrat pro dané plemeno vhodnou velikost boxu a psa na přepravní box od štěněte navykat, aby jej nebral, jako možný trest.
 

Jak navyknout psa na box
 

Přepravní box by měl být pro psa pohodlný. Vybavte jej jeho oblíbenou dekou a přidejte mu do boxu i jeho hračku. Nedávejte jej do boxu za trest. Box má sloužit psovi jako jeho útočiště a skrýš, když chce mít klid. Nechte box doma a postupně psa na box zvykejte, aby byl přirozenou součástí jeho běžného dne.
 

Jak dlouho může být pes v boxu uzavřen
 

Pes pro zdravý vývoj potřebuje dostatek pohybu a to i v noci. Zdravý pes několikrát i během noci změní místo a to zejména z důvodu, že si potřebuje protáhnout svaly. Dospělý pes by neměl být v přepravním boxu více než tři hodiny a u štěněte byste neměli překročit hranici jedné hodiny.
 

Přehřátí
 

Během cestování hrozí psovi v přepravním boxu přehřátí. I z těchto důvodů je potřeba zabezpečit psovi dostatek pohybu mimo box. Pravidelně doplňovat vodu, a pokud to lze zabezpečit zvířeti dostatečný přívod vzduchu a stín. Nikdy nenechávejte psa v transportním boxu, jestliže odcházíte z vozidla. Jinak hrozí zvířeti přehřátí, které může mít fatální následky.
 

Nevolnost
 

Psi stejně jako lidé někdy trpí žaludeční nevolností z jízdy automobilem. A tak nedávejte zvířeti před jízdou žrát, mějte pootevřená okýnka, nedávejte do auta vonné sáčky a nekuřte v autě. Mějte snahu spojit jízdu v autě s pozitivním zážitkem. Dejte psovi po jízdě pamlsek. Jinak i nevolnost psa lze řešit medikamenty, které předepíše zvířeti veterinář.