NovinkyRozhovor Miroslava Zeleného pro MF Dnes

Jaká je historie společnosti? Jak se proměnil trh v době kovidové? Jaké novinky přicházejí s novým výrobním závodem? Přečtěte si nejnovější rozhovor Miroslava Zeleného, zakladatele společnosti.

Vaše společnost vznikla před sedmi lety, přesto dnes patří mezi přední výrobce hliníkových zimních zahrad, pergol, přístřešků pro auta i dalších produktů pro dům a zahradu. Jak jste toho dosáhli?

Vždy jsme se soustředili na vysokou kvalitu a širokou nabídku našich produktů. Ke své práci přistupujeme s pokorou, opíráme se o stabilní tým plný šikovných spolupracovníků a děláme maximum pro spokojenost zákazníka. Pro klienty zajišťujeme kompletní služby od prvních plánů až po finální realizaci.

Již po roce od založení jsme otevřeli naše ukázkové centrum v Tehovci u Říčan, abychom se ještě více přiblížili potřebám běžných spotřebitelů. To vše vyvrcholilo v roce 2018, kdy jsme spustili vlastní výrobu zahradních staveb z hliníku. Dnes jsme schopni vytvořit variantu zcela na míru. To se týká celé naší nabídky, kam se řadí zimní zahrady, pergoly a přístřešky pro auto.

Mohl byste přiblížit hlavní směry, kterými se vaše podnikání ubírá? 

Rok 2020 byl pro nás zlomový. Postupně jsme rozšířili vlastní výrobu hliníkových pergol a zimních zahrad. Podařilo se nám zaregistrovat ochrannou značku Hobbytec pro celou Evropskou Unii. Tento krok podpořil úspěšnou expanzi na sousední trhy. Na Slovensku se pod našim jménem otevřelo ukázkové centrum v Prešově, první zkušenosti jsme sbírali také v Polsku, Maďarsku a Rakousku. Letos hodláme zahraniční expanzi ještě více podpořit, a to prostřednictvím partnerů v jednotlivých zemích.

Především chceme stále rozšiřovat vlastní výrobu. V současné době se stěhujeme do většího areálu ve Všechromech a posílili jsme investice do technického zázemí. Nové stroje mají pomoci při spuštění trojsměnného provozu. Čekají nás produktové novinky, především se jedná o stále populárnější bioklimatické pergoly.

Chceme klientům poskytnout bydlení dle jejich představ. Kromě hliníkových staveb se soustředíme na mobilní domy. K nim jsme minulý rok otevřeli Hobbytec reality, která nabízí široké spektrum nemovitostí k pronájmu i prodeji.

Řekněte nám více o projektu Hobbytec-reality. Co vás k tomu vedlo?

Lidé touží po útulném, funkčním a příjemném domovu. Přijde nám logické spojit všechny naše aktivity do ucelené nabídky bydlení pro každého. K zahradním stavbám a mobilním domům přidáváme nabídku nemovitostí k prodeji a pronájmu. Soustředíme se na rezidenční byty a rodinné domy v atraktivních lokalitách Prahy a Středočeského kraje.

V Tehovci u Říčan můžeme navštívit rozsáhlé ukázkové centrum. Co vše zde zájemci mohou nalézt?

Jedná se o největší showroom svého druhu v České republice. Každý zde nalezne naši kompletní nabídku. Jsou zde k vidění hliníkové pergoly, zimní zahrady a přístřešku pro auto. Každou stavbu tu zastupuje hned několik rozdílných typů v jiném provedení. Vybere si opravdu každý. Zároveň jsme sem umístili několik mobilních domů. Zájemci si je mohou projít a dostanou kompletní informace o jejich vlastnostech. Vždy zde naleznete jednoho z našich odborných zástupců, který s vámi probere vaše přání a možnosti.

Showroom máme také v Prešově na Slovensku a v nejbližší době chystáme otevřít ukázková centra na dalších místech.

Zákazníkům výrobky pouze prodáváte nebo jste schopni jim je dodat i s plným servisem „na klíč“?

Je třeba říct, že provozujeme také e-shop s vybavením pro dům a zahradu. Zde naleznete širokou nabídku výrobků a drobných staveb, které pouze prodáváme. Naši hlavní pozornost soustředíme na hliníkové zahradní stavby. Ty dodáváme zcela na klíč. Klient si zvolí typ, rozměr, barevný odstín a celkové provedení. O zbytek se postaráme my. Finální montáž zajišťují naši šikovní montéři.

Co se týče mobilních domů, tak zde si klient může vybrat, zda chce pouze stavbu doručit, nebo zajistit kompletní montáž, a to včetně kompletního vybavení interiéru.

Když se vrátíme do nedávné doby koronavirové, jak jste ji zvládli ve vaší společnosti? Znamenala pro vás omezení činnosti?

Samozřejmě jsme museli reagovat na negativní vlivy, které plynuly z vládních opatřeních a omezení mezinárodního obchodu. My jsme ale schopni se velmi rychle přizpůsobit novým skutečnostem.

Na druhé straně poslední měsíce nás všechny naučily více fungovat v domácím prostředí, kde jsme pracovali a trávili většinu volného času. A abychom se doma cítili pohodlněji, zvyšujeme investice do okolního prostředí. Zahradní stavby k tomu patří. Pergoly i zimní zahrady zajišťují posezení v okolí přírody za každého počasí. A právě po nich se poptávka výrazně zvýšila. To vše přispělo k tomu, že jsme poprvé překonali roční obrat ve výši 300 milionů korun. V letošním roce čísla stále rostou a naší metou se stává překonat obrat v hodnotě 400 milionů korun a 3 miliony euro na Slovensku.

Jak moc vám při práci pomáhají moderní technologie?

Hrají důležitou roli při výrobě hliníkové konstrukce. Ta musí splňovat předepsané standardy. Neustále investujeme do technického zázemí. Nedávno jsme koupili novou výrobní linku v hodnotě více jak 25 milionů korun.

Důležitější roli však hrají naši zaměstnanci. Tým spolupracovníků výrazně posilujeme o nové montážníky, obchodní zástupce, pracovníky výroby a mnoho dalších. Před nedávnem jsme spustili dvousměnný provoz. V novém areálu ve Všechromech počítáme až s třísměnným nepřetržitým provozem.

Když jste začínali, kolik pracovalo v Tehovci zaměstnanců a kolik pracuje dnes?

Začínali jsme v rodinném kruhu a do jisté míry si držíme status rodinné společnosti dodnes. V současné době máme více než 50 zaměstnanců. Skupina Hobbytec zahrnuje také naše partnery na Slovensku a ostatních trzích.

Jste rodinná firma, v níž vedle vás figuruje vaše manželka. Kdo určuje směr, kterým se ubíráte? 

Letos jsme provedli několik personálních změn na vysokých místech. Tyto kroky mají podpořit naši expanzi. K ní je potřeba vytvořit silné vedení společnosti. Přijali jsme zkušeného manažera Tomáše Jánského na pozici výkonného ředitele, se kterým firma ještě více poroste. Já získal více prostoru pro rozhodování o dalším strategickém růstu celé společnosti. Společně se ženou se věnujeme také dalším aktivitám, mezi nimi je rozvoj realitní kanceláře Hobbytec reality.