NovinkyJak se v zimě správně starat o zahradní stavby

Každý majitel zahradní stavby si jistě alespoň jednou řekl, že by své pergole nebo zimní zahradě rád věnoval péči, kterou si zaslouží. Pokud ne, tak by určitě měl, a to především zimě. V dnešním článku vám poradíme, jak na to!

Kontrola okapů a svodů

Jedním z nejdůležitějších bodů je kontrola a čištění okapů a okapových svodů. Naše zastřešení má integrované okapové svody dešťové vody, proto je nutné je pravidelně kontrolovat a odstraňovat nečistoty, které by mohly vést k zatékání vody do interiéru pergoly nebo zimní zahrady nebo ucpání okapů. Při čištění je třeba dávat pozor na listí, led, prach nebo jiné nečistoty, které mohou bránit průtoku vody a ucpat odtokový profil, který může později přetékat.

Kontrola a čištění střechy

Čerstvé napadaný sníh je pro střešní krytinu obrovskou zátěží. Je proto velmi důležité střechu pravidelně kontrolovat a čistit od souvislé vrstvy sněhu.
Každá konstrukce zahradních staveb má určitou nosnost a při silné vrstvě sněhu může na střeše vznikat tlak, který se časem stává pro polykarbonát i sklo kritickým. Už 10 cm vrstva může představovat problém.

Sněhové bariéry

Dalším nebezpečím pro zastřešení zahradní stavby je, pokud se nachází bezprostředně pod střechou domu. V takovém případě je majitel domu v podstatě povinen nechat na střechu domu namontovat sněhové zábrany, aby zabránil sesuvu velkého množství sněhu ze střechy domu na střechu zahradní stavby. Bez sněhových zábran může dojít k poškození střešní krytiny a propadnutí výplně do interiéru zahradní stavby. Proto berte sněhové zábrany za velmi důležitý prvek v péči o zahradní stavbu.Čištění okolí zimní zahrady

Při péči a zajištění co nejdelší životnosti zahradní stavby nesmíme zapomínat na okolí zahradní stavby. V případě zimních zahrad je třeba zkontrolovat a očistit od sněhu jejich bezprostřední okolí. Je velmi pravděpodobné, že pokud je vedle zimních zahrad nahromaděno velké množství sněhu, které časem roztaje, nebude půda schopna absorbovat veškerou vlhkost. Ta může později proniknout do zimní zahrady pod zasklívací lišty a zimní zahrada se bude rosit.

Údržba vnějších materiálů

Hliníkovou konstrukci je třeba čistit antistatickým hadříkem bez použití čisticích prostředků. Nedoporučujeme používat žádné čisticí prostředky, hrubé brusné prostředky ani drátěné čisticí nástroje.
Z důvodu bezpečnosti a zachování záruky nedoporučujeme na konstrukci pergoly a zahradní zahrady montovat žádné další prvky, jako jsou houpačky nebo houpací sítě. Vrtání do konstrukce může poškodit integrované svody nebo jinak zabránit správné funkci a životnosti konstrukce.